Sorana Cîrstea, față în fată cu istoria! Bucureșteanca, la un pas de sferturi la Australian Open!

Publicat: 23/01/2022 | 21:55
Sorana Cîrstea este o femeie frumoasă, la care visează mulţi bărbaţi

Sorana Cîrstea își continuă parcursul fenomenal din cadrul primului turneu de Grand Slam din 2022, Australian Open. Favorita noastră se va duela mâine dimineață, nu mai devreme de ora 08:00 – ora României, cu Iga Swiatek pentru un loc în sferturile de finală de la Melbourne.

Sorana, victorie cu Pavlyuchenkova. Urmeză Swiatek!

În șaisprezecimile de finală „tricolora” s-a întâlnit cu Anastia Pavlyuchenkova, ocupanta poziției cu numărul 11 în ierarhia mondială. Partida a fost una maraton, întinzându-se pe durata a trei seturi. Din fericire pentru noi, Sorana a jucat mai bine punctele decisive și s-a impus cu 6-3, 2-6, 6-2.

După victoria înregistrată împotriva rusoaicei, Cîrstea va avea parte de un hop mult mai dificll: Iga Swiatek. Poloneza, locul 9 în clasamentul mondial, nu are nici un set pierdut la această ediție de la Aussie, dispunzând rând pe rând de Dart, Peterson și Kasatkina.

Câștigătoarea partidei Cîrstea – Swiatek va juca în sferturile de finală cu învingătoarea meciului Kanepi – Sabalenka.