„Clau-Gol” vrea să continuie la Mioveni: „Mai am contract un an de zile!”

Publicat: 13/08/2020 | 08:55

Claudiu Niculescu, antrenorul principal al formației CS Mioveni, nu și-a putut ascunde dezamăgirea după ce echipa sa a ratat promovarea în prima ligă. După ce a pierdut cu 2-0 în tur cu Chindia, trupa lui Clau-Gol nu a reușit decât o remiză, scor 1-1 în manșa a doua a barajului pentru menținerea/promovarea în prima ligă, ratând astfel accederea în primul eșalon fotbalistic al țării.

„Am sperat și în repriza a doua. Din păcate, acel gol a contat în economia jocului. Am dominat în prima repriză. Vreau să felicit băieții pentru că au făcut tot ce a depins de ei pentru a promova în Liga 1, din păcate nu a fost anul nostru. Au avut o atitudine extraordinară, s-au dăruit. Din păcate, acel gol primit chiar în prelungiri a contat decisiv. Eu am contract în continuare încă un an de zile, să vedem ce va fi”, a declarat Claudiu Niculescu.

CS Mioveni se poate considera pe bună dreptate marea perdantă a Ligii secunde. Echipa lui Claudiu Niculescu a fost la doar o repriză de promovarea directă în Liga 1 cedând în ultima etapă a play-off-ului de promovare cu Petrolul, scor 2-1 după ce a condus la pauză cu 1-0. De eșecul Mioveniului au profitat UTA Arad și FC Argeș care au promovat direct în prima ligă.

La startul noului sezon al Ligii 1 se vor alinia echipele CFR Cluj, Universitatea Craiova, Astra Giurgiu, FC Botoșani, FCSB, Gaz Metan Mediaș, Viitorul Constanța, FC Hermannstadt, Sepsi OSK Sf. Gheorghe, Academica Clinceni, FC Voluntari, Poli Iași și Dinamo București, formații care s-au clasat în această ordine pe locurile 1-13 ale sezonului 2019-2020, UTA și FC Argeș, echipe care s-au clasat pe primele două locuri ale play-off-ului de promovare a Ligii secunde, și Chindia Târgoviște, formație care a câștigat cu scorul general de 3-1 barajul pentru menținerea/promovarea în Liga 1 cu CS Mioveni.