Contestaţia astralilor respinsă de FRF!

Publicat: 09/11/2017 | 07:00

Oficialii cluburilor de fotbal Astra Giurgiu şi ACS Sepsi Sfântu Gheorghe s-au aflat într-un război al declaraţiilor după ce nocturna Stadionului „Tineretului” din Braşov, pe care s-a desfăşurat, pe 15 octombrie, meciul direct din etapa a XIV-a a Ligii I, s-a defectat de două ori în timpul partidei.

Astra a depus contestaţie după meci, iar antrenorul giurgiuvenilor a reacţionat pe Facebook după ce a citit că arbitrul partidei, George Rădulescu, ar fi scris în raport că instalaţia de nocturnă a funcţionat perfect. „Hahahaha! Astra nu are nevoie de acele două puncte pentru a intra în play-off, va intra oricum, pentru că are potenţialul necesar, dar e fenomenal până unde pot merge lucrurile! Bine că nu a scris că nocturna era atât de puternică, încât ne orbea pe toţi”, a scris Iordănescu pe reţeaua de socializare. Clubul covăsnean a dat publicităţii, tot pe Facebook, o scrisoare deschisă, semnată de vicepreşedintele Kertész Dávid, în care critică atitudinea oficialilor de la Astra.Partida de la Braşov din octombrie, încheiată cu scorul de 0-0, a fost întreruptă în minutul 25, pentru circa 12 minute, dar nocturna s-a stins şi în pauza partidei, întârziind reluarea reprizei secunde. Probleme cu instalaţia de nocturnă a stadionului din Braşov au fost şi la meciul dintre Sepsi şi FCSB, din etapa a XIII-a.