Corecție dură aplicată de Olympiacos moldovenilor în Austria!

Publicat: 05/07/2018 | 10:55
După ce în primul amical pe pământ austriac a câștigat cu 2-1 meciul cu Arsenal Tula, scor 2-1, FC  Botoșani a cedat cu scorul de 5-0 (1-0) duelul cu puternica formație Olympiacos Pireu.

Moldovenii au reuit să facă față presiunii clor de la Olympiacos, care au terminat pe locul 3 ediția trecută de campionat și s-au luptat de la egal la egal cu aceștia timp de 40 de minute. După pauză însă elevii lui Costel Enache au cedat total ostilitățile, jucătorii la care a apelat tehnicianul duppă pauză nereușind să se ridice la nivelul de joc al titularilor în acest meci.

Golurile grecilor, care la acest meci au fost susținuți de câteva zeci se suporteri care au creat o atmosferă pe care numai ei știu să o facă, din care nu a lipsit spectacolul pirotehnic, au fost marcate de Guerrero (min. 41),  Fortounis (min.50), Camara (min. 58), Vergos (min. 86), Vrousai (min. 88).

În acest meci, Costel Enache, antrenorul principal al FC Botoșani a mizat pe Ianoș Brânză- M. Roman I, A. Burcă, G. Miron, A. Dumitraș- R. Oiadă, J. Rodriguez- S. Chitoșca, E. Papa, C. Golofca- M. Brekalo. După pauză pentru botoșăneni au mai evoluat Martin Freisl, Aristeidis Soleidis, Mihai Roman II, Andrei Chindriș, Andrei Patache, Alex Corban și Marian Târșa.

Atacantul croat Marko Brekalo și portarul austriac Martin Freisl vor rămâne în continuare în probe la FC Botoșani urmând a fi testați de Costel Enache și în umrătoarele meciuri pe care echipa le va susține în cantonamentul din Austria, cele cu  Dinamo Kiev de pe 9 iulie de la ora 17:00 și cel cu cehii de la FK Pribram de pe 11 iulie de la ora 15:30.