„Cormoranii” blocați de Diego Simeone în fortăreața de pe „Wanda Metropolitano!”

Publicat: 19/02/2020 | 08:56

Atletico Madrid și-a valorficat din plin statutul de gazdă în prima manșă a optimilor Champions League în duelul cu deținătoarea trofeului, Liverpool, scor 1-0, (1-0) luând o primă opțiune la calificarea în sferturile de finală ale competiției.

Pe „Wanda Metropolitano”, Diego Simeone l-a făcut șah-mat pe Jurgen Klopp încă din minutul 4. Golul care a decis soarta partidei a fost marcat în debutul confruntării de Saul Niguez, în urma unui corner, acesta fiind al zecela gol al ibericului în 51 de partide în cea mai importantă competiție inter-cluburi.

„Cormoranii”, care în Premier League nu au adversar fiind virtuali campioni, nu au reuşit să găsească soluţiile pentru a contracara jocul ultra-defenisv al lui Diego Simeone. Ba mai mult, Liverpool nu a reușit să trimită nici măcar o singură dată balonul pe poarta madrilenilor. S-a terminat 1-0 pentru Atletico, formația lui Diego Simeone rămânând astfel cu un singur gol primit în ultimele 12 meciuri eliminatoare jucate pe „Wanda Metropolitano” în Champions League.

„E rezultatul muncii, al faptului că n-am încetat să credem, să fim perseverenți. Atmosfera a fost una incredibilă, mi-a amintit de nopțile magice de pe Vicente Calderon. Am fost criticați, ne-au ‘omorât’. Dar noi suntem Atletico. Am celebrat golul marcat cu furie, pentru că mi-am dorit foarte mult să înscriu”, a declarat Saul Niguez, artizanul victoriei la finalul partidei

Manşa secundă care va decide echipa care va accede în sferturile Champions League va avea loc pe data de 11 martie pe „Anfield”.