„Cormoranii” continuă marșul spre titlul mult dorit » Liverpool, de neoprit în Premier League!

Publicat: 24/01/2020 | 11:04

„Cormoranii” continuă marșul spre titlul mult dorit pe care fanii îl așteaptă de două decenii. Liverpool este de neoprit în Premier League rămânând neînvinsă în acest sezon și după duelul susținut în epilogul rundei a XXIV-a de pe „Monlieux” cu Wolverhampton.

Biletul Zilei » Astăzi profitul vine din Anglia, Rusia și Italia!

Elevii lui Jurgen Klopp au fost nevoiți să se întrebuințeze serios pentru a pleca cu toate cele trei puncte puse în joc în fieful lui Wolves însă și-a atins obiectivul câștigând partida pe final de meci, impunându-se cu 2-1 (1-0). Pe „Monlieux”, „cormoranii” au deschis scorul prin Jordan Henderson, în minutul 8, însă gazdele au egalat după pauză prin Raul Jimenez (min.51). Brazilianul Roberto Firmino a reuşit golul victoriei „cormoranilor”, în minutul 84, reușita sa stabilind totodată și scorul final al confruntării.

În urma succesului de pe „Monlieux”, Liverpool a acumulat 67 de puncte, „cormoranii” dominând autoritar această ediție a Premier League, având un avans de 16 puncte față de campioana en-titre, Manchester City,, dar și un meci mai puțin disputat ca „cetățenii”.

În runda următoare, Liverpool va evolua pe teren propriu cu Southampton, duelul urmând a se disputa în week-end-ul viitor, având în vedere că la sfârșitul acestei săptămâni în Anglia sunt programate duelurile din faza 16-imilor de finală a „FA Cup!”.

De notat ar fi că echipa antrenată de Juergen Klopp nu a mai pierdut un meci în Premier League din luna ianuarie a anului trecut.