Coşmar pentru Real pe Wembley în faţa lui Tottenham!

Publicat: 02/11/2017 | 11:00

Mult mai montaţi şi având de partea lor avantaul moral al egalului din tur de pe „Santiago Bernabeu”, englezii au deschis scorul după 27 de minute de joc prin Alli, intrând în avantaj la cabine. După pauză, Tottenham avea să-i dea Realului lovitura de graţie în doar nouă minute de joc, ducând scorul la un incredibil 3-0 prin golurile marcate de acelaşi Alli (min. 56) şi Eriksen (min. 65). Golul lui CR7 din minutul 80 a fost o palidă consolare pentru galactici într-o seară cu adevărat de coşmar trăită pe Wembley.

Graţie victoriei obţinute, Tottenham s-a calificat în primăvara Champions League. Pentru locul secund se luptă Realul care este pe locul 2 cu 7 puncte şi Dortmund, formaţie aflată pe locul 3 cu 2 puncte, care a rămas fără victorie în faza grupelor şi după meciul din etapa a IV-a cu APOEL, scor 1-1. La rândul lor, ciprioţii au şanse atât la primăvara CL cât şi la cea a EL fiind pe locul 4 tot cu 2 puncte, atât cât are şi Dortmund.

Iată echipele în Tottenham- Real Madrid, scor 3-1

Tottenham: Lloris- Trippier, Sanchez, Alderweireld (min. 24 Sissoko), Vertonghen- Davies, Dier- Winks (min. 66 Dembele), Eriksen, Dele Alli- Kane (min. 79 Llorente)

Real Madrid: Casilla- Achraf, Nacho, Ramos, Marcelo- Modric (min. 81 Heenandez), Casemiro, Kroos, Isco (min. 73 Mayoral)- Benzema (min. 73 Assensio), Cristiano