Cosmin Contra, un selecționer fericit: „ Am câştigat pentru că băieţii au înţeles că trebuie să aibă altă atitudine!”

Publicat: 18/11/2018 | 11:26

Cosmin Contra, selecționerul primei reprezentative a României, a ținut la finalul partidei câștigate de „tricolori” pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești cu Lituania, scor 3-0, să-și felicite elevii pentru implicarea în joc și pentru rezultat.

„Vreau să felicit jucătorii pentru modul în care au abordat meciul. E o stare destul de nasoală pentru jucători când trebuie să evolueze cu tribunele goale. Am câştigat pentru că băieţii au înţeles că trebuie să aibă altă atitudine. Şi eu am încercat să surprind, să joc cu doi atacanţi. Ne-a ieşit bine, am pus presiune în careu. Mi-a plăcut cum au colaborat Keşeru şi Puşcaş. Sunt mulţumit de toţi, sunt extrem de bucuros în special pentru a doua repriză. Am fost obligat în ultimul timp să tot schimb fundaşii centrali. Chiricheş şi Dragoş Grigore sunt accidentaţi. La acţiunea trecută, l-am adus pe Tamaş pentru experienţa lui. Acum, Moţi a intrat, şi el un jucător cu experienţă la echipa de club. Cosmin a făcut o partidă bună, s-a înţeles bine cu Săpunaru. Mă gândeam iniţial să joc cu Paşcanu sau Nedelcearu, dar am mizat pe experienţă”, a declarat Cosmin Contra, selecționerul primei reprezentative a României la finalul partidei de la Ploiești.

Naţionala de fotbal a României a învins, fără drept, de apel formaţia Lituaniei, cu scorul de 3-0 (1-0), în Grupa a 4-a din Seria C a Ligii Naţiunilor, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti, cu porţile închise.

România, care păstrează şanse teoretice de a câştiga grupa, s-a impus prin golurile marcate de George Puşcaş (minutul 7), Claudiu Keşeru (minutul 47) şi Nicolae Stanciu (minutul 65).