Costel Enache: „Puteam câștiga în Gruia, dar era nedrept!”

Publicat: 21/07/2018 | 10:21

Costel Enache, antrenorul principal al FC Botoșani a declarat că remiza pe care elevii săi au obțint-o în Gruia cu CFR Cluj este una mare.

„Nu am făcut un joc spectaculos, dar am avut un adversar care se află în alt moment al pregătirii. E normal, ei au început mai devreme, au avut Supercupa, au meciuri în preliminarii. Dar mă bucur pentru punct, e o remiză mare, chiar dacă puteam chiar să câştigăm. Dar ar fi fost un rezultat nedrept, având în vedere cum s-a jucat. E bine că am început promiţător, asta dă încredere grupului. În mod normal, ar trebui să avem o progresie în planurile pe care ni le facem. Anul trecut am fost aproape de play-off, acum sper să obţinem calificarea. Noi ne cunoaştem bine, dar nu ştim ce pot ceilalţi competitori. Vom încerca să depăşim performanţa de anul trecut”, a declarat Costel Enache, antrenorul principal al FC Botoșani.

FC Botoșani a terminat nedecis, scor 1-1 meciul pe care l-a susținut în deschiderea ediției din acest an a Ligii I. Pentru moldoveni a marcat Lorand Fulop în minutul 48 în timp ce pentru ardeleni a punctat Vinicius în minutul 26. Este a patra remiză consecutivă între FC Botoșani și CFR Cluj. Sezonul trecut ardelenii nu au reușit să-i învingă pe moldoveni nici în campionat dar nici în Cupa României.