CR7, ironic cu italienii: „Nu înțeleg de ce au protestat la decizia arbitrului! A fost penalty!”

Publicat: 12/04/2018 | 08:03
Cristiano Ronaldo, starul lui Real Madrid, s-a arătat indignat de atitudinea pe care jucătorii lui juventus Torino au avut-o la finalul partidei ăpe care au câștigat-o pe „Santiago Bernabeu” cu scorul de 3-1 contra echipei sale.

Starul lusitan care a transformat penalty-ul acordat extrem de ușor de centralul englez Michael Oliver, a declarat că nu a înțeles de ce adversarii au protestat la decizia englezului, considerând lovitura de la 11 metri pe care acesta a acordat-o ca fiind corectă.

„Nu înțeleg de ce au protestat la decizia arbitrului. A fost penalty. Dacă nu era faultat din spate, Lucas ar fi înscris cu siguranță. Sunt bucuros că ne-am calificat în semifinale. O luăm pas cu pas, nu ne gândim la trofeu. Acum suntem doar în semifinale. Minutele dinaintea executării loviturii de la 11 metri mi s-au părut o eternitate. Aveam pulsul foarte mare, dar am încercat să ma calmez pentru că știam că era decisiv. Mulțumesc lui Dumnezeu că am marcat și că ne-am calificat mai departe. A fost un meci foarte lung și foarte obositor pentru noi, dar și o lecție în același timp. În fotbal nimic nu se decide într-un singur meci și trebuie să lupți mereu până la capăt. Trebuie să recunoaștem că n-am făcut un meci bun”, a declarat Cristiano Ronaldo.

În partida cu Juventus, CR7 a ajuns la 150 de meciuri și 120 de goluri în UEFA Champions League.

Deși a pierdut returul din sferturile competiției cu Juventus,s cor 3-1, Real Madrid s-a calificat în penultimul act al Champions League cu scorul general de 4-3.

Real Madrid, Liverpool, AS Roma și Bayern Munchen sunt echipele calificate în careul de ași. Tragerea la sorți ale semifinalelor Champions League va avea loc vineri la prânz.