Craiova pune la respect campioana!

Publicat: 03/12/2017 | 07:00

Partida din Bănie a avut toate ingredientele unui derby, fiind foarte încinsă. Meciul a început tare, portarul Calancea intervenind decisiv îla şutul lui Ganea în minutul 12, păstrând astfel tabela neschimbată.

Replica oltenilor a venit în minutul 38, Mitriţă trimiţând în bară. Cu trei minute înaintea pauzei campionii aveau să deschidă scorul prin Ţucudean, atacantul lui Gică Hagi punctând cu o execuţie spectaculoasă din centrul careului, reuşita sa stabilind şi scorul primului mitan.

Momentul decisiv al partidei s-a petrecut în minutul 56, când centralul Horaţiu Fenic a acordat penalty pentru olteni la un henţ comis de Ţîru, centralul luând şi decizia de a-l elimina pe fotbalistul campioanei, spre nemulţumirea lui Gică Hagi care a protestat vehement la decizia arbitrului.

Mitriţă a transformat restabilind egaitatea şi după numai trei minute oltenii au reuşit să întoarcă rezultatul pe tabela de marcaj graţieunei reuşite a lui Bancu. Zlatinksi a tras puternic în transversală, mingea a juns la Bancu, iar acesta a reluat plasat la colţul lung pentru 2-1. Bancu avea să fie decisiv pentru olteni ăîn minutul 78 la golul de 3-1, pasându-i decisiv lui Bărbuţ, acesta închizând tabela.

Iată echipele în CSU Craiova- Viitorul, scor 3-1

CSU Craiova: Calancea- Datkovic, Kelic, Briceag- Martic, Zlatinski, Mateiu, Bancu (min. 90+2 Roman)- Mitriţă (min. 69 Bărbuţ), Burlacu (min. 74 Popa), Băluţă.

antrenor principal: Devis Magia

FC Viitorul: Tordai- Lopez, Ţîru, Hodorogea, De Nooijer- Vînă (mn. 70 Eric), Mladen (min. 46 T. Băluţă), Ganea- Măţan (min. 59 Horj), Ţucudean, Cicâldău.

antrenor principal: Gheorghe Hagi