Cristi Chivu a pierdut primul trofeu cu Inter

Publicat: 21/08/2007 | 00:00

ANTIPATIC. Chivu a fost fluierat permanent de grupul de suporteri romani care a fost prezent pe stadionul „San Siro” Alexandru Mazilu Campioana Italiei, Inter, cu Cristi Chivu pe teren 90 de minute, a ratat Supercupa in fata celor de la AS Roma, dupa 0-1 chiar pe „San Siro”. Echipa capitolina a reusit sa le sufle interistilor inca un trofeu dupa ce, la finele sezonului trecut, cucereau Cupa intr-o dubla mansa incheiata cu scorul general de 7-3. Chivu a intrat pe teren pe postul de fundas stanga, unul deja obisnuit pentru roman. El s-a acoperit de sarcinile impuse de antrenorul Roberto Mancini, reusind sa-l incurce serios pe Taddei, adversarul direct. In plus, capitanul nationalei a urcat si in ofensiva si a oferit cateva centrari bune. Singura reusita a jocului a venit prin penalty-ul transformat de Daniele De Rossi, in minutul 78. Faultul in careu a fost obtinut de Totti, dupa o imprudenta a lui Burdisso. „Nu este o deziluzie prea mare, dar cu siguranta ne displace faptul ca am pierdut”, a spus Chivu dupa meci.