Criză la CFR! Doar remiză albă în Gruia cu Gaz Metan Mediaş!

Publicat: 30/10/2017 | 07:00

Cu toate că au avut în faţă o formaţie care nu traversează cel mai bun moment al istoriei sale, Gaz Metan Medial, elevii lui Dan Petrescu nu au reuşit decât o remiză albă, scor 0-0 în Gruia.

Ştiind limitele elevilor săi, profesorul de matematică de pe banca Gazului, Cristi Pustai a pregătit foare bine defenisv meciul, sacriifcând total atacul. Drept dovadă, fotbaliştii Mediaşului au reuşit contraperformanţa de a nu trimite nici măpcar o singură dată balonul pe poarta clujenilor în 90 de minute.

În schimb, blocul defensiv al găzarilor a funcţionat perfect, elevii lui Cristi Pustai reuşind să facă faţă atacurilor palide ale echipei lui Dan Petrescu,una de nerecunoscut faţă de cea din tur.

Chiar dacă au dominat partida, lucru care era şi firesc de altfel, CFR Cluj nu a rueşit să pună în real pericol poarta oaspeţilor decât în minutul 28 prin Păun , şutul acestuia din marginea careului întâlnind transversala. Actul secund al confurntării a avut acelaţi tipar, cu CFR la timonă, însă lipsa de precizie la finalizare a elevilor lui Petrescu a făcut ca tabela să rămână neschimbată până la finalul timpului regulamentar de joc.

Acesta a fost al treilea meci consecutiv în acest retur al Ligii I pentru CFR cluj fără gol marcat după 0-0 cu FC Botoşani şi 0-1 cu Viitorul. Mai mult clujenii au părăsit şi Cupa României încă din faza 16-imilor de finală fiind eliminaţi tot de FC Botoşani la loviturile de la 11 metri după ceîn timpul regulamentar şi după prelungiri scorul era 1-1.

După acest rezultat, CFR Cluj a acumulat 34 de puncte însă a pierdut locul 1 în detrimentul FCSB, care s-a impus cu 5-2 la Severin în faţa CSU Craiova.

De pareta cealaltă, Gaz Metan Mediaş a mai trecut un punct în dreptul său în clasament, fiind pe locul 13 cu 10 puncte.