Criza roş-albastră se adânceşte!

Publicat: 27/11/2017 | 09:00

După 1-0 în Copou în faţa CSM Poli Iaşi în campionat şi 2-0 în Cehia în grupa G a Europa League contra celor de la Viktoria Plzen, elevii lui Nicolae Dică au fost de nerecunscut la Giurgiu unde s-au înclinat cu 2-0 (0-0). În cazul în care CFR Cluj va câştiga astăzi meciul din epilogul etapei a XIX-a din Gruia cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, meci care va avea loc de la ora 20:45, ardelenii se vor distanţa la cinci lungimi în faţa roş-albaştrilor!

După o repriză anostă, care a stat sub semnul echilibrului, giurgiuvenii aveau să deschidă scorul în minutul 63. Alexandru Ioniţă a luat o acţiune pe cnt propriu, a pătruns în careu, unde a fost agăţat de Enache, arbitrul dictând penalty. Tot Ioniţă a executat şi a transformat lovitura de la 11 metri pentru 1-0. În locul unui forcing care să le aducă golul egalizator, roş-albaştrii au fost de nerecunsocut, echipa lu Nicolae Dică fiind de nerecunsocut. Pe fondul apatiei din jocul roş-albaştrilor, Butean s-a jucat cu defensiva lui Dică şi i-a pasat lui Abang de unde camerunezul a înscris ca la antrenament golul doi în minutul 82, stabilind şi scorul final, 2-0.

În urma rezultatului, Astra şi-a consolidat locul 6 în Liga I, având 31 de puncte,lafel ca şi campioana Viitorul, însă cu un golaveraj inferior. FCSB rămâne pe locul 2 cu 38 de puncte.

Iată echipele în Astra Giurgiu- FCSB, scor 2-0

Astra Giurgiu: Lazar- Belu, Bejan, Erico, Al. Stan- Dandea, Takayuki, Mrzljak (min. 84 Moise), Balaure (min. 59 Butean) – Al. Ioniţă (min. 78 Radunovici)- Abang.

Antrenor principal: Edward Iordănescu

FCSB: Fl. Niţă- G. Enache, Planici, Larie, J. Morais- Pintilii, Nedelcu (min. 46 Coman) – Teixeira (min. 64 Popescu), Budescu, Fl. Tănase – Gnohere (min. 75 Benzar).

Antrenor principal: Nicolae Dică