Croația, lider după victoria cu Nigeria și remiza surprinzătoare dintre Argentina și Islanda!

Publicat: 17/06/2018 | 10:16
Grupa D a turneului final al Campionatului Mondial din Rusia a dat și prima mare surpriză a competiției.
Cu Lionel Messi pe teren din primul minut, vicecampioana mondială nu a putut trece de Islanda, cea mai mică națiune prezentă la Mondial. Scorul final al confruntării a fost 1-1 (1-1), rezultat stabilit încă din prima repriză.

Argentina a deschis scorul prin Kun Aguero în minutul 19, în timp ce islandezii au egalat patru minute mai târziu prin Finnbogason.

Lionel Messi, a avut șansa de a face 2-1 însă a ratat de la punctul cu var în minutul 64.

„Mă doare că am ratat penalty-ul, pentru că ar fi fost un avantaj decisiv. Nu ne-am pierdut speranţa, în ciuda acestei remize, vom continua cu aceeaşi motivaţie. Cred că meritam să câştigăm. Am încercat să găsim spaţii în defensiva islandeză, dar nu am reuşit să le găsim”, a declarat Lionel Messi.

S-a terminat 1-1, iar Islanda a produs prima mare surpriză a acestui debut al Mondialului din Rusia.

În celălalt meci al grupei, Croaţia a învins Nigeria cu scorul de 2-0 (1-0), la debutul în Grupa D a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

Croaţia a câştigat fără să forţeze, prin autogolul lui Oghenekaro Etebo (minutul 32) şi reuşita lui Luka Modric (minutul 71- pen.).

Echipa pregătită de Zlatko Dalic a controlat jocul în cea mai mare parte a timpului şi s-a impus graţie experienţei şi a valorii sale, în faţa unei formaţii entuziaste, dar fără maturitatea necesară unui turneu de Cupă Mondială.

Croaţia este liderul grupei după acest succes, având în vedere egalul neaşteptat înregistrat în cealaltă partidă, Argentina -Islanda 1-1 și are șanse foarte mari de a ajunge în fazeele superioare ale turneului final din Rusia.

Următoarele partide din grupă vor fi Argentina – Croaţia, joi 21 iunie, şi Nigeria – Islanda, vineri 22 iunie.