Croitoru neagă criza de la moldoveni: „Nu putem vorbi de așa ceva!”

Publicat: 04/10/2020 | 10:38

FC Botoșani va primi astăzi de la ora 13:00 pe teren propriu vizita formației Chindia Târgoviște într-un meci care va conta pentru runda a VI-a a Ligii 1. Runda precedentă elevii lui Marius Croitoru au cedat cu 2-1 la Sibiu cu FC Hermannstadt, ardelenii marcând golul victorii în minutul 89 în urma unui penalty acordat extrem de ușor de centralul Andrei Chivulete.

Cu toate că echipa sa a bifat la Sibiu al treilea meci consecutiv în care nu a cunoscut gustul victoriei, Marius Croitoru, antrenorul principal al formației, a declarat că nu se poate vorbi de o criză la echipa sa.

„Nu putem vorbi de o criză din moment ce echipa este pe locul 5 iar etapa trecută am suferit prima înfrângere din campionat. Recunosc, mi-e greu să-i motivez pe unii jucători, să-I fac să mai fie cu gândul aici pentru că sunt ademeniți cu oferte amețitoare. De săptămâna viitoare însă se vor liniști apele având în vedere că se va închide și perioada de transferări. Pentru noi este însă foarte important să câștigăm acest meci cu Chindia peentru că altfel este să intri în pauza asta de două săptămâni cauzată de acțiunile loturilor naționale cu o victorie. Nu va fi ușor pentru că Chindia este un adversar incomod, ați văzut cu toții ultimele lor rezultate, însă noi vom încerca să ne facem jocul obișnuit, vom ataca și vom ținti victoria”, a declarat Marius Croitoru, antrenorul principal al FC Botoșani.

Partida FC Botoșani – Chindia Târgoviște va avea loc duminică de la ora 13:30 și se va juca fără spectatori, duelul urmând a fi transmis în direct de Digi Sport, Telekom Sport și Look.