CSM București cedează locul I în fața lui Gyor!

Publicat: 28/02/2018 | 10:11

CSM Bucureşti a fost învinsă în deplasare de echipa maghiară Gyor ETO cu scorul de 28-24 (13-11), într-un meci din Grupa principală I a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSM Bucureşti a făcut un joc modest şi a sfârşit prin a pierde la patru goluri în faţa deţinătoarei trofeului, după ce a fost condusă şi la şapte goluri, 24-17 (minutul 46). Bucureștencele, care în meciul tur s-au impus cu 28-22, nu au reuşit să ţină pasul cu adversarele, suferind mai ales pe faza de atac, unde Neagu, Gullden, Niombla şi Kurtovic nu au fost inspirate şi nu au reuşit decât rareori să deschidă lacătul apărării maghiare.

Pentru CSM Bucureşti au marcat Cristina Neagu – şase goluri, Isabelle Gullden – cinci, Marit Frafjord şi Majda Mehmedović – câte trei, Gnonsiane Niombla şi Amanda Kurtović – câte două, Nathalie Hagman, Sabina Jacobsen şi Aneta Udriştioiu – câte unul. Anita Gorbicz a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor, cu zece goluri.

Oana Manea, pivotul celor de la CSM, a acuzat jocul dur al jucătoarelor lui Győr şi crede că jucătoarele antrenate de Thomsen ar fi trebuit să aibă aceeaşi agresivitate. „A fost un meci dificil. Dacă aveam energia şi ambiţia din ultimele zece minute, cred că meciul se putea termina altfel. Győr a fost foarte bună în apărare, au fost mulţi pumni, am fost trântite. Trebuia să le dăm şi noi şi poate că altul era rezultatul. Nu vreau să comentez arbitrajul, dar am fost lovite foarte rău. Nu ştiu cum acest lucru nu ne-a enervat pentru a proceda şi noi la fel.  Cristina Neagu e Cristina Neagu, normal că echipele îşi iau măsuri speciale împotriva ei. Ratările noastre ne-au dus în jos, plus că de multe ori am jucat prea individual. Trebuie să ne batem până la capăt. Nu ştiu dacă am pierdut primul loc, dar trebuie să câştigăm restul meciurilor rămase. Bătălia se va da până în ultimul meci”, a declarat Oana Manea.