CSM, doar remiză la Bucureşti cu Rostov în Liga Campionilor!

Publicat: 12/02/2018 | 07:00

În primele minute cele două echipe au mers cap la cap, CSM fiind echipa care s-a aflat în faţă.

Bucureştencele care au arătat mari probleme pe faza ofensivă în acest meci, s-au desprins la două goluri, 6-4, în minutul 11. CSM a mai condus o singură dată în prima repriză, cu 8-7. Rostov a reuşit apoi patru goluri la rând, 8-11, intrând la pauză cu avantaj de un gol, 12-11.

În partea secundă, echipa rusă a condus şi la trei goluri, 18-15, dar campioana României a restabilit egalitatea, 20-20, iar în minutul 57 conducea cu 21-20. Rostov a egalat, dar Mehmedovic a adus-o pe CSM Bucureşti din nou în avantaj, 22-21, dar Katarina Bulatovic a marcat iar pentru oaspete. CSM a avut ultimul atac, a avut şi superioritate numerică, dar aruncarea Cristinei Neagu din ultimele secunde a fost apărată de Anna Sedoykina.

Sâmbătă, Gyori ETO a învins-o în deplasare pe RK Krim Mercator Ljubljana cu 32-21. În alt meci jucat duminică, echipele daneze NFH – Nykobing Falster Handboldklub şi FC Midtjylland au terminat la egalitate, 21-21.

În clasament, CSM Bucureşti ocupă primul loc, cu 11 puncte, urmată de Gyori ETO, 10 puncte, Rostov, 9 puncte, Nykobing Falster Handboldklub, 5 puncte, Krim, 4 puncte, FC Midtjylland, 3 puncte. Primele patru clasate se califică în sferturile de finală.

Următoarele meciuri sunt Rostov – Nykobing Falster (24 februarie), FC Midtjylland – Krim Mercator (25 februarie) şi Győri ETO – CSM Bucureşti (26 februarie).