VICTORIE: CSM București s-a impus la Dortmund!

Publicat: 17/10/2021 | 21:11
Cristina Neagu este cea mai bună jucătoare a lumii

În această zi, „tigroaicele” de la CSM București s-au deplasat în Germania pentru duelul din Liga Campionilor la handbal feminin cu Borussia Dortmund. Formația pregătită de Adi Vasile a reușit să se impuna in-extremis, scor 25-22.

Desfășurarea partidei Borussia Dortmund – CSM București

Reprezentantele Româneii au intrat la pauză cu 12-11. Avantajul minim de un gol nu a fost nicidecum suficient pentru un act doi liniștit, cele două trupe împărțiându-și momentele prielnice din meci. Totuși, avantajul a fost de partea CSM-ului, experiența superioară la nivel înalt a jucătoarelor fiind decisivă.

Marcatoarele „alb-albastrelor” au fost Cristina Neagu (6 goluri), Arntzen (5), Broch (4), Omoregie (4), Laziovic (3), Martin (1), Dindiligan (1) și Ramosovic (1).

8. Buducnost – 0 pct. (90-123).

Nota: Primele două clasate se califică în sferturile de finală, în timp ce ocupantele pozițiilor 3, 4, 5 și 6 se vor califica în faza optimilor de finală.