Cu Luka Modric MVP, Croația umilește Argentina și își depune candidatura la titlul mondial!

Publicat: 22/06/2018 | 09:00
Selecţionata Croaţiei s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia după ce a învins Argentina cu scorul de 3-0 (0-0), la Nijnîi Novgorod, în Grupa D, iar vicecampioana mondială este în pragul eliminării.
Croaţia, care a făcut un meci tactic perfect, s-a impus prin golurile marcate de Ante Rebic (minutul 53), Luka Modric (minutul 80), Ivan Rakitic (minutul 90+1).

Mijlocașul lui Real Madrid, Luka Modric, a fost desemnat cel mai bun om al partidei. Evoluția impecabilă din derby-ul grupei D a fost pecetluită cu golul superb din minutul 80. Modric a șutat fără speranță pentru Caballero de la marginea careului de 16 metri. Luka Modric a mai stabilit un record inedit, devenind primul jucător legitimat la Real Madrid care marchează la Mondial împotriva reprezentativei Argentinei.

Partida a fost una foarte încinsă, cu mulți nervi și multe intrări peste limita regulamentului, dovadă fiind numărul mare de cartonașe galbene, șapte, acordate de centralul partidei jucătorilor celor două echipe, care au avut de foarte multe ori intrări la „rupere”.

Argentina, dublă campioană mondială (1978, 1986), mai are doar şanse matematice de a merge mai departe, având nevoie de o victorie în faţa Nigeriei, dar şi de jocul rezultatelor.

Starul lui Barca, Lionel Messi s-a văzut foarte puţin şi în acest meci, nefiind pus în valoare de coechipieri, care l-au jucat destul de puţin, el fiind marcat şi foarte strâns de croaţi.

Aflați cu un punct după două etape, argentinienii își doresc astăzi ca meciul dintre islanda și Nigeria să se termină nedecis pentru a nu-și compromoyte și mai mult șansele la calificarea în optimi.

Ultimele partide din grupă se vor juca în data de 26 iunie, Nigeria – Argentina şi Islanda – Croaţia.