Cu Vladimir Putin în avion, rușii au fost primii calificați în optimi la Mondial!

Publicat: 20/06/2018 | 16:39
După ce în prima etapă a preferat să urmărească la fața locului meciul de dechidere a Rusiei de la Campionatul Mondial, scor 5-0 cu Arabia Saudită, întreținându-se în tribune pe toată duarat partidei cu preşedintele FIFA, Gianni Infantino, președintele Rusiei, Valdimir Putin a absentat din stadion de la meciul care a adus calificarea Rusiei în optimi în urma victoriei cu 3-1 contra Egiptului.

Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, se afla în avion şi nu a putut urmări partida pe care rușii au câștigat-o în fața egiptenilor.

„Din păcate, preşedintele nu a urmărit meciul. Este o victorie care ne-a încântat foarte mult pe noi toţi, care ne-a adus multă bucurie. Iar preşedintele a fost, la rândul său, încântat”, a declarat Dimitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului.

Rusia este prima echipă calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal pe care o organizează, după ce a învins formaţia Egiptului cu scorul de 3-1 (0-0), în al doilea său meci din Grupa A disputat la Sankt Petesburg.

După ce în meciul de debut de la Cupa Mondială a umilit reprezentativa Arabiei Saudite, scor 5-0, Rusia a obținut o victorie mult mai ușor decât ar fi crezut chiar și cei mai înfocați suporteri, punând la respect Egiptul cu 3-1.

Golurile au fost marcate de Fathi (minutul 47 – autogol), Cerişev (minutul 59) şi Dziuba (minutul 62) pentru Rusia, în timp ce pentru Egipt a înscris Salah (minutul 73 – pen).

Rusia s-a impus şi în meciul de deschidere cu Arabia Saudită, scor 5-0, acumulând 6 puncte.

Astăzi, Uruguayul va înfrunta echipa Arabiei Saudite, la Rostov pe Don, iar o victorie a sud-americanilor i-ar califica alături de Rusia în optimi.

Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 25 iunie, Arabia Saudită – Egipt, la Volgograd (Volgograd Arena), şi Uruguay – Rusia, la Samara (Samara Arena).