Cum a ajuns Farul campioana României 2023. Moment istoric pentru Gheorghe Hagi

Publicat: 21/05/2023 | 23:21

Farul Constanţa a învins-o duminică seara pe FCSB cu scorul de 3-2. Au fost emoţii mari pentru jucătorii lui Gheorghe Hagi care au încasat în prima parte a meciului două goluri, însă în final au revenit în forţă!

Farul Constanța a devenit noua campioană a României, după ce a învins FCSB cu 3-2, după ce au revenit incredibil de la 0-2.

FCSB a început meciul de la Ovidiu în forţă şi a condus cu 2-0 după golurile marcate de Şut, cu un şut superb de la distanţă, în minutul 9, şi de Compagno, din faţa porţii, în minutul 17.

CITEŞTE ŞI: CE SPUNE ACUM DARREN CAHILL, DUPĂ CE A VĂZUT A DOUA ACUZAȚIE DE DOPAJ LA ADRESA SIMONEI HALEP. MESAJUL FOSTULUI ANTRENOR E TRANȘANT. „AȘTEPT CU NERĂBDARE”

Gazdele au început să preseze, iar insistenţa Farului a dat roade în minutul 42, când Mateus Santos a înscris cu o lovitură de cap, la o greşeală a portarului Târnovanu.

Golul egalizator a venit de la Tudor Băluţă cu o lovitură de cap, în minutul 58. Meciul a fost în continuare intens, însă în minutul 86, jucătorul lui Gheorghe Hagi, Louis Munteanu, a adus victoria echipei sale.