Cum s-a despărțit Gunter Netzer de Borussia Monchengladbach

Publicat: 23/04/2021 | 16:29

La finalul sezonului 1972-1973, în care a jucat și finala Cupei UEFA, pierdută în fața lui Liverpool, Gunter Netzer a plecat de la  Borussia Monchengladbach, după 230 de meciuri în Bundesliga în care a marcat 82 de goluri. Următoarea sa destinație era Real Madrid, care încerca să răspundă pe piața transferurilor la lovitura de imagine pe care o dăduse rivala Barcelona prin transferul lui Johan Cruyff.

Netzer și-a luat rămas-bun de la Borussia în stil de mare artist. Era o zi călduroasă de vară, 23 iunie 1973, la Dusseldorf, unde se disputa finala Cupei Germaniei între FC Koln și Monchengladbach. Netzer fusese lăsat pe banca de rezerve de antrenorul Hennes Weisweiler, după ce îl informase că a semnat cu Real Madrid.

Cum mama lui Gunter murise cu puțin timp în urmă, antrenorul Borussiei considerase că playmaker-ul său nu este în cea mai bună stare pentru a juca. La pauză, când scorul era egal, 1-1, l-a întrebat pe Netzer dacă vrea să intre pe teren. „Nu e nevoie de mine acum”, a fost replica acestuia.

Meciul a intrat apoi în prelungiri și unul dintre jucătorii lui Gladbach, Christian Kulik, acuza crampe musculare, când Netzer s-a dezechipat imediat și a aruncat câteva vorbe în direcția antrenorului: „Intru să joc acum!” Era primul jucător din istorie care refuza să joace până când a decis el că e timpul să intre pe teren și, totodată, primul fotbalist care făcea o schimbare, fără ca antrenorul să mai aibă vreun cuvânt de spus. La trei minute după startul prelungirilor, Netzer avea să înscrie golul de 2-1, care a adus Cupa Germaniei în vitrina Borussiei! „Gunter Netzer, superstar”, a fost exclamația comentatorului german după acea reușită decisivă.