Cupa României merge în Bănie!

Publicat: 23/05/2021 | 08:04

Universitatea Craiova a câştigat cu emoţii Cupa României, după ce a învins-o în ultimul act pe Astra Giurgiu cu scorul de 3-2 (1-1, 1-1), la capătul unui meci care a avut nevoie de prelungiri.

Disputată pe „Ilie Oană” din Ploieşti, finala Cupei României a fost mult mai echilibrată decât au anticipat specialiștii, jucătorii Astrei, formație care a retrogradat în Liga a 2-a, autodepășindu-se în duelul cu oltenii.

Cu toate că pleca clar cu prima șansă la câștigarea trofeului având în vedere faptul că giurgiuvenii erau cu moralul la pământ, „juveții” nu au reușit să se impună în timp regulamentar deși au deschis scorul prin Andrei Ivan (min.14), atacantul „alb-albaștrilor” învingându-l pe Mihai Popa după o pasă a lui Dan Nistor. Astra a reuşit egalarea la scurt timp (min.17), prin Valerică Găman, dintr-un penalty acordat de arbitrul Horaţiu Feşnic, după un fault comis de Marius Constantin asupra lui Albert Stahl, infracțiunea petrecându-se însă în afara careului, 1-1 fiind și scorul primului mitan.

În ciuda ocazilor de gol de ambele părți din partea secundă a meciului, disputa s-a terminat nedecis, 1-1, fiind nevoie de prelungiri pentru a se face departajarea.

Astra a intrat mai bine în prelungiri şi a marcat prin francezul Yann Boe-Kane (min. 93) însă Universitatea  a egalat graţie lui Dan Nistor, cu un şut fantastic de la 26 de metri (min.100). Tot Nistor a fost şi la originea golului victoriei, centrând din lovitură liberă în minutul 113, Vladimir Screciu reluând cu capul după o ieșire greșită din poartă a lui Popa. S-a terminat 3-2 pentru Universitatea, trofeul Cupei României ajungând pentru a opta oară în istorie în Bănie.

De succesul oltenilor se bucură și Sepsi OSK Sf. Gheorghe, formația lui Cornel Șfaițer urmând a juca barajul pentru accederea în Conference League cu învingătoarea duelului dintre Chindia și Viitorul.