Dacă e Champions League e 2-1 pe linie » Rezultatele și programul turului III preliminar!

Publicat: 16/09/2020 | 08:47
Champions League 2019/2020: cele 16 echipe calificate în optimi

Mircea Lucescu este la distanță de un meci de grupele Champions League. Echipa tehnicinaului român, Dinamo Kiev, s-a impus în fața olandezilor de la AZ Alkmaar, scor 2-0, rezultat în urma căruia ucrainienii s-au calificat în play-off-ul competiției.

Gerson Rodrigues a deschis scorul pentru formația pregătită de „Il Luce”, în minutul 49, tabela fiind închisă în minutul 86 de Mykola Shaparenko.

În play-off-ul Champions League, ultima fază înaintea debutului grupelor, s-au mai calificat grecii de la PAOK Salonic, care au provocat surpriza serii eliminând Benfica, scor 2-1. De asemenea, Gent, fosta echipă a lui Ladislau Boloni va juca în play-off după ce a trecut de Rapid Viena, scor 2-1.

Astăzi în turul al treilea preliminar al Champions League vor avea loc ultimele meciuri din cadrul turului III preliminar al competiției. În cel mai interesant meci Ferencvarosi va primi pe teren propriu vizita formației Dinamo Zagreb care în turul anterior a eliminat la penalty-uri CFR Cluj.

După cum bine șitți, din cauza pandemiei de coronavirus, UEFA a decis ca partidele din această fază a cupelor europene să se dispute într-o singură manșă. Astfel în cazul în care după 90 de minute rezultatul va fi egal, vor urma două reprize a câte 15 minute de prelungiri. Dacă și după aceste reprize egalitatea va persista, atunci se va trece la loteria penalty-urilor pentru a se desemna formația care va accede în turul următor al competiției.