BREAKING NEWS: Dan Petrescu a plecat de la CFR Cluj! Anunțul șoc a fost făcut în timpul nopții de Neluțu Varga!

Publicat: 30/11/2020 | 08:06
Dan Petrescu

Ieri, începând cu ora 20:30, s-a desfășurat partida CFR Cluj – Poli Iași, din cadrul șaisprezecimilor de finală ale Cupei României.

Contextul încleștării

Inițial duelul dintre cele două formații ar fi trebuit să aibă loc pe „Emil Alexandrescu” din Copou, în conformitate cu tragerea la sorți. Totuși, printr-o cerere oficială, ardelenii au solicitat ieșenilor mutarea meciului la Cluj, pentru ca “vișinii” să nu fie nevoiți să efectueze o deplasare atât de lungă înaintea disputei cu TSKA Sofia din Europa League, meci cu o importanță covârșitoare. În urma acceptului moldovenilor, partida din seara precedentă s-a jucat pe “Dr. Constantin Rădulescu”.

Desfășurarea duelului CFR Cluj – Poli Iași

În prima repriză, în ciuda faptului că în primul 11 au fost prezenți jucători ce au fost mai puțin utilizați pe parcursul acestei stagiuni, CFR Cluj a dominat cu autoritate. Doar neșansa, dar și două penalty-uri neacordate gazdelor pe nedrept au făcut ca scorul pauzei să fie 0-0. În manșa a doua, elevii lui Daniel Pancu au arătat o cu totul și cu totul altă față, reușind să se impună cu 1-0 prin golul înscris în minutul 63. Baxevanos – imperial în defensivă și Calcan, prin reușita sa de generic, fiind „artizanii” victoriei obținute în final cu 1-0 de ieșeni.

Neluțu Varga, vehement

În decursul nopții, Neluțu Varga a confirmat faptul că rezultatele nefaste din ultima perioadă l-au făcut să se despartă de Dan Petrescu! Varianta „șoc” pentru preluarea poziției pe bancă tehnică a ardelenilor este Adrian Mutu!