Danemarca umileşte Irlanda la Dublin şi merge la Mondial!

Publicat: 15/11/2017 | 11:00

După ce în tur au terminat nedecis, 0-0 la Copenhaga, Danemarca s-a revanşat cu vârf şi îndesat la Dublin, umilind formaţia pregătită de Martin O’Neill, scor 5-1!

Partida a începtu prost pentru danezi care s-au văzut conduşi pe tabela de marcaj prin golul marcat de Duffy în minutul 6.

Echipa lui Age Hareide nu a acuzat şocul şi a reuşit să revină în meci, întorcând rezultatul în decurs de numai trei minute prin reuşitele marcate de Christensen (min. 29) şi Christian Eriksen (min. 32). Acesta din urmă şi-a continuat recitalul după pauză reuşind să realizeze tripla prin reuşitele din minutele  63 şi 74. Scorul final al partidei a fost marcat de  Bendtner în minutul 90 din penalty.

În urma celorlalte jocuri de baraj din zona europeană, la Campionatul Mondial de fotbal din Rusia de anul viitor s-au calificat Croaţia, Suedia şi Elveţia.

Pentru Danemarca aceasta va  fi a cincea participare la Cupa Mondială după ediţiile din 1986, 1998, 2002 şi 2010.

Iată echipele în Irlanda- Danemarca, scor 1-5:

Irlanda: Randolph- Christie, Duffy, Clark (min. 71 Long 71), Ward- Hendrick, Arter (min. 46 McGeady), Meyler (min. 46 Hoolahan), Brady, McClean- Murphy

Selecţioner: Age Hareide

Danemarca: Schmeichel – Kjaer, Christensen, Bjelland – Poulsen (min. 70 Cornelius), Delaney, Kvist, Larsen (min. 54 Ankersen) – Eriksen – Jorgensen (min.84 Bendtner), Sisto

Selecţioner: Martin O’Neill