Debut cu dreptul la San Jose pentru Mihaela Buzărnescu!

Publicat: 01/08/2018 | 11:01
Jucătoare de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul secund al turneului WTA de la San Jose. În vârstă de 29 de ani și aflată pe locul 24 WTA, Buzărnescu fiind după Halep a doua româncă cel mai bine clasată în ierarhia mondială WTA,  a învins-o în trei seturi pe americanca de 23 de ani și aflată pe locul 73 WTA, Sachia Vickery, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-3.

Mihaela Buzărnescu a câștigat primul set cu 6-3, srtul fiind unul al break-urilor, cele două jucătoare reușind împreună sp facă opt break-uri. Românca a fost mult mai puternică din punct de vedere psihic și și-a adjudecat setul cu 6-3.

Setul secund a fost câștigat de americancă, Vickery profitând de ezitările Mihaelei din a doua parte a setului, cu scorul de 6-4.

În decisiv,  Mihaela Buzărnescu a preluat din nou inițiativa și grație unui break s-a impus cu 6-3, adjudecându-și astfel și meciul.

În turul secund, Mihaela Buzărnescu o va înfrunta într-un meci care va avea loc joi seară pe americanca de 16 ani Amanda Anisimova (198 WTA).

Tot victoriaosă a ieșit din confruntarea pe care a susinut-o în primul tur, dar la turneul de la Washington și compatrioata noastră Ana Bogdan care a trecut cu 7-6 (2), 6-3 de Ekaterina Makarova.

La primul meci pe hard din această vară și totodată la primul duel direct din carieră cu Makarova, compatrioata noastră a strălucit, surprinzând prin calitatea tenisului prestat în fața jucătoarei aflate pe locul 30 mondial, Ana Bogdan dominând-o la toate capitolele pe Makarova.

Evoluția foarte bună pe care a avut-o la debutul la acest turneu îi dă încredere româncei în persepctiva disputei cu Svetlana Kuzneţova care va avea loc în această noapte.