Debut cu dreptul pentru Kiki Bertens la Turneul Campioanelor!

Publicat: 23/10/2018 | 07:19
Înlocuitoarea Simonei Halep la Turneul Campioanelor de la Singapore, Kiki Bertens, a reușșit cea mai mare surpriză a primei etape.

Kiki Bertens (9 WTA), ajunsă pe tabloul de la Singapore, în urma neprezentării Simonei Halep, a reuşit să o învingă la capătul unui meci care a durat două ore și doă minute pe a doua favorită la câștigarea Turneului Campioanelor, germanca Angelique Kerber cu scorul de  1-6, 6-3, 6-4. De remarcat este că Bertens a reușit minunea când nu mai credea nimeni în revenirea sa având în vedere că scorul era la momentul respectiv 1-6, 0-2.

Primul set a fost unul fără istoric și a fost adjudecta după numai 32 de minute de Kerber cu scorul de 6-1. Germanca a încpeut fullminant  și al doilea set și a condus cu 2-0 și se părea va obține o victorie facilă. Olandeza a reușșot însă să revină incredibil şi și-a adjudecta setul cu 6-3, la capătul a 39 de minute de joc trimițând meciul în decisiv.

Setul al treilea a fost unul de-a dreptul interzis cardiacilor, consemnându-se   şapte break-uri în primele şapte game-uri. Ar fi urmat al optulea, dar Bertens a întors, la 4-3 şi serviciul, un game de la 0-40 în ceea ce s-a dovedit punctul critic al meciului. Cu scorul de 1-6, 6-3, 6-4 la capătul a  două ore şi două minute de joc, Kiki Bertens a obținut astfel prima victorie a carierei la Turneul Campioanelor.