Debut cu dreptul pentru Viitorul în Europa League

Publicat: 13/07/2018 | 09:27
Formația lui Gică Hagi, Viitorul Constanţa a debutat cu dreptul în ediția 2018-2019 a Europa League. Puștii „Regelui” au învins în deplasare într-un nmeci contând pentru primul tur preliminar al competiției Racing Union Luxemburg cu scorul de 2-0 (1-0).

Disputată pe arena „Josy Barthel” din Luxemburg, partida a fost controlată „da capo al fine” de elevii lui gică Hagi care s-au impus lejer fără să forțeze deloc în fața unui adversar modest, câştigătoarea cupei Luxemburgului neavând nicio replică în fața constănțenilor.

Golurile victoriei Viitorului au fost marcare de Denis Drăguş (min.23) şi Ianis Hagi (min. 82 – penalty).

Drăguş a deschis scorul punctând cu un lob din întoarcere peste portarul Ruffier, de la 18 metri. După doar două minute Ianis Hagi putea duce scorul la 2-0 însă șutul său a fost scos de Ruffier, Viitorul intrând la cabine cu avantaj de doar un gol pe tabela de marcaj.

Tot constănțenii au condus ostilitățile și în al doilea mitan. Același Ianis Hagi a încercat vigilența lui Ruffier cu un trasor de la 28 de metri însă goalkeeperul gazdelor a reușit săs coată în corner (min.59). Drăguş a fost aproape de un nou gol spectaculos în minutul 77, când a reluat cu călcâiul la centrarea lui Houri. Tot Drăguş a obţinut un penalty, fiind faultat de Simon, iar Ianis Hagi a marcat fără emoții stabilind și scorul final al confruntării.

Returul dintre Viitorul Constanța și Racing Union Luxembourg va avea loc pe 19 iulie la Ovidiu.

Dacă va trece de luxemburghezi, echipa antrenată de Gheorghe Hagi va juca în turul II preliminar cu Vitesse Arnhem, prima manșă fiind programată pe teren propriu pe 26 iulie, returul din Olanda având loc pe 2 august.