Debut cu dreptul pentru Viitorul în returul Ligii I!

Publicat: 15/10/2017 | 08:00

Unicul gol al partidei  a fost marcat de atacantul  Georghe Ţucudean în prima repriză în minutul 21, golgeterul Regelui punctând  cu o lovitura de cap după un corner.

Cu golul marcat la Mediaş, Ţucudean a ajuns la şapte goluri în actuala ediţie de campionat, instalându-se pe primul loc în topul celor mai buni marcatori ai Ligii I.

Partida de la Mediaş nu a fost însă una uşoară pentru Viitorul. Formaţia pregătită de profesorul de matematică, Cristi Pustai, a ratat deschiderea scorului la lovitura liberă executată de Chamed în minutul 17, pentru ca în minutul 37 portarul oaspeţilor Rîmniceanu să blocheze şutul lui Olaru la capătul unei acţiuni personale a acestuia.

În al doilea mitan, Viitorul a preferat să conserve avantajul minim luat pe tabelă în prima repriză, stopând din faşă orice acţiune de atac a gazdelor, ardelenii neavând forţa de a pune probleme mari în ofensivă campioanei.

S-a terminat 1-0 pentru Viitorul iar constănţenii, cu 20 de puncte urcă pe locul 6 în Liga I. De partea cealaltă, Mediaşul profesorului Cristi Pustai, rămâne pe locul 13 cu 9 puncte.

Iată echipele la Gaz Metan- Viitorul, scor 0-1:

Gaz Metan Mediaş: Greab- Zderic, M. Constantin, Sîrghi, De Vriese (min. 78 Buziuc)- Danci (min. 64 Bic), Neagu- Romeo, Olaru (min. 86 Manole), Chamed-  Golubovic.

Antrenor: Cristi Pustai;

Viitorul: Rîmniceanu- Lopez, Ţîru, Horj (min. 39 Hodorogea ), De Nooijer – Cicâldău, Mladen, Ganea – Eric (min. 59 Vână), Ţucudean (min. 75 Măţan), Chiţu.

Antrenor: Gheorghe Hagi.