Debut cu stângul pentru FCSB în noul sezon competițional!

Publicat: 22/07/2018 | 09:55
Vicecampioana României, FCSB a debutat cu stângul în noul sezon competițional al Ligii I. Roș-albaștrii au fost învinși de Astra Giurgiu cu scorul de 1-0 (1-0), într-un meci disputat pe stadionul „Marin Anastasovici”.  din Giurgiu, în cadrul etapei inaugurală a sezonului 2018-2019 al Ligii I.

Astra s-a impus prin golul marcat de atacantul Azdren Llullaku în minutul 43, fotbalistul albanez reluând cu capul în urma unui corner în plasa pporții echipei pregătite de Nicolae Dică.

FCSB a avut numeroase ocazii de a marca prin Junior Morais (min. 5), Ov. Popescu (min. 28), Nedelcu (min. 31), Moruţan (min. 70), F. Tănase (min. 88) şi Bălaşa (min. 90+5), însă ori lipsa deinspirație la finalizare, ori intevențiile de excepție ale goalkeeperului Astei, Plamen Iliev i-au împiedicat pe roș-albaștrii să puncteze.

De partea ceealaltă, pe lângă golul marcat în minutul 43 de Llullaku, Astra a ratat la rândul ei câteva oportunități bune de a marca prin Alexandru Stan (min. 6), Romario Moise (min. 42), Laurenţiu Buş (min. 60) şi Mrzljak (min. 83).

S-a terminat 1-0 pentru Astra, iar FCSB, principala candidată la titlul de campioană în acest sezon în opinia bokmakerilor, a debutat cu stângul în acest sezon competițional.

În altă ordine de idei, la debutul său într-un meci oficial în triccoul roș-albastru, albanezul Kamer Qaka, introdus la pauză, a părăsit terenul accidentat în minutul 74, după un fault al lui Laurențiu Buş.