Debut în forţă pentru Real Madrid în 2018!

Publicat: 05/01/2018 | 09:00

Gazdele au rămas în 10 oameni, Diamanka fiind trimis la cabine în minutul 60 pentru cumul de cartonaşe galbene. Chiar şi aşa, puţin a lipsit ca Numancia să egaleze. În minutul 77 Inigo Perez a fost aproape de a deveni eroul Numanciei, torpila sa de la 40 de metri nimerind transversala porţii apărate de Casilla. Şi cum în fotbal ocaziile se răzbună, experienţa Realului şi-a spus cuvântul pe final de meci. Isco a dus scorul la 2-0 în minutul 89 înscriind tot din penalty în timp ce Mayoral a stabilit scorul final în primul minut al prelungirilor, partida încheindu-se 3-0.

După acest rezultat, Realul este ca şi calificată în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, fiind greu de crezut că cei de la Numancia vor reuşi să întoarcă acest rezultat în returul de pe „Santiago Bernabeu” care va fi programat pe 10 ianuarie.

Dacă Realul şi-a asigurat deja prezenţa în sferturile Cupei Spaniei,în schimb rivalii de la Barcelona au amânat deznodământul pentru returul de pe „Camp Nou”, terminând nedecis, scor 1-1 de pe terenul celor de la Celta Vigo.

Într-un alt meci din optimi, Espanyol a cedat cu 2-1 jocul de pe teren propriu cu Levante. Surpriza optimilor a constituit-o înfrângerea celor de la Villareal pe terenul lui Leganes cu scorul de 1-0.