Debut spectaculos pentru Olanda la EURO 2020: „Putem fi mândri de performanţa noastră!”

Publicat: 14/06/2021 | 08:26

Debut spectaculos pentru Olanda, una dintre gazdele turneului final, la EURO 2020. „Portocala Mecanică” s-a impus cu scorul de 3-2 în fața Ucrainei într-un meci contând pentru prima rundă a Grupei C, din care mai fac parte Austria și Macedonia de Nord.

După o primă repriză încheiată fără gol, cele două reprezentative s-au dezlănțțuit în actul secund, marcând în total de cinci ori. Selecţionata lui Frank de Boer, a condus cu 2-0 prin reușitele lui Georginio Wijnaldum (min. 52) şi Wout Weghorst (min.59), însă Ucraina a egalat în urma golurilor reuşite de Andrei Iarmolenko (min. 75) și Roman Iaremciuk (min. 79). Cu remiza nu a fost de accord Denzel Dumfries care a adus victoria Olandei în minutul 85, partida terminându-se cu scorul de 3-2.

„Putem fi mândri de performanţa noastră. Am văzut o echipă bună a Olandei, care a fost compactă, care a dominat şi a creat şanse. Asta este ceea ce vreau să văd. Dar nu mai vreau să văd cum am primit acele două goluri, atât de uşor. Trebuie să devenim mai isteţi în asemenea situaţii. Ştim că cealaltă echipă îşi va crea şanse, dar trebuie să ne asigurăm că nu va profita de greşelile noastre”, a declarat Frank de Boer după meciul de pe „Johan Cruyff Arena”.

În celălalt meci din grupă, Austria a dispus de Macedonia de Nord cu 3-1, partida disputându-se pe „Arena Națională” din Capitală. În etapa a doua, pe 17 iunie, Macedonia de Nord va înfrunta Ucraina la Bucureşti, iar Olanda va primi vizita Austriei la Amsterdam.