Derby-ul Sibiului, FC Hermannstadt- Gaz Metan Mediaș deschide runda a II-a a Ligii I »» Programul complet și televizările etapei!

Publicat: 19/07/2019 | 15:04
Astăzi se va da startul în cea de-a doua rundă a Ligii 1.

Pe Stadionul „Trans Sil” din Tg. Mureș, FC Hermannstadt va primi vizita celor de la Gaz Metan Mediaș, vineri de la ora 18:00 într-un meci care va deschide runda a II-a a Ligii I, ediția 2019-2020.  Sibienii pregătiți de Costel Enache vin după un meci bun prestat la Pitești cu FCSB, duel pe care l-au pierdut deși au marcat de trei ori în poarta vicecampioanei României cu scorul de 4-3 în timp ce Gaz Metan Mediaș vine la Tg. Mureș după un duel încheiat pe teren propriu cu nou-promovata Chindia Târgoviște, duel încheiat cu scorul de 2-2.
În cela de-al doilea meci al zilei, Pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti, vineri de la ora 21:00, Chindia Târgoviște va primi vizita deținătoarei Cupei României și totodată câștigătoarea Supercupei României, Viitorul Constanța.
Nou-promovata a început cu dreptul acest sezon competițional al Ligii 1, primul în care participă după o pauză de două decenii, obținând un nesperat punct în remiza 2-2 de la Mediaș cu Gaz Metan. Echipa lui Viorel Moldovan a reușit 45 de minute de vis la Mediaș reușind să salveze un punct după ce a fost condusă la pauză cu 2-0.
De partea cealaltă, Viitorul Constanța a reușit scorul primei etape, administrându-le un sever 5-0 celor de la Dinamo într-un meci în care au dat impresia că pot înscrie de câte ori doresc în poarta „câinilor”.