Derby-uri sub zodia „X”-ului în Italia!

Publicat: 31/12/2017 | 07:00

După o primă repriză în care cele două formaţii s-au anihilat reciproc, gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 71 prin Simeone. Bucuria celor de la Fiorentina nu a durat însă decât trei minute, Calhanoglu reuşind să înscrie în poarta apărată de Sportiello, 1-1 fiind şi rezultatul final al partidei.

În urma rezultatului înregistrat, Fiorentina a încheiat anul şi prima parte a campionatului pe locul 8 cu 27 de puncte în timp ce AC Milan se vede nevoită a se mulţumi cu 25 de puncte a fi pe locul 11.

În cel de-al doilea derby programat în ultima etapă a anului în Serie A, Internazionale Milano a fost ţinută în şah de Lazio, partida terminându-se nedecis 0-0.

La oaspeţi, compatriotul nostru Ştefan Radu a fost integralist, având o prestaţie în nota echipei sale, fundaşul stânga trecându-şi în cont un cartonaş galben în minutul 78.

După acest rezultat, Inter, care se află la cel de-al patrulea meci consecutiv fără victorie în Serie A, a pierdut teren în lupta pentru titlu cu Napoli şi Juventus, fiind cu 41 de puncte la şapte puncte de campioana de iarnă Napoli şi la şase de cei de la Juventus Torino. În schimb, Lazio, adevrsara celor de la FCSB în 16-imile de finală ale Europa League, a terminat anul pe locul 5 cu 37 de puncte, formaţia lui Radu Ştefan având însă şi un meci mai puţin disputat.