Deși a pierdut Marele Premiu al Bahrainului, Călin Popescu Tăriceanu rămâne fanul necondiționat al Scuderiei Ferrari

Ferrari a pierdut Marele Premiu al Bahrainului, însă președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, rămâne fanul necondiționat al echipei italiene. CANCAN.RO, site-ul nr. 1 din România, a intrat în posesia unei fotografii excepționale în care Călin Popescu Tăriceanu poartă o cravată de culoare roșie pe care este cusut, bineînțeles, ”căluțul cabrat” al Scuderiei Ferrari.

Dragostea președintelui Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, pentru motoare şi viteză e moştenită, cu siguranță, dinspre bunicul din partea mamei, Atanasiade. Acesta a fost un pasionat automobilist şi reprezentant al firmei Ford în România anilor 30. El a adus în ţară celebra maşină americană.

Peste ani, nepotul său, Călin Popescu Tăriceanu, avea să-i continue pasiunea. ”De la 18 ani «m-a ciupit» virusul motocicletei”, declara fostul premier. De altfel, colecţia de maşini ce conţine trei modele de Citroën (1955, 1967, 1986), un Fiat din 1966, ”moştenire de la tatăl meu”, un ARO M 461 din 1974, dar şi o Lancia Fulvia din 1970”, declara Călin Popescu Tăriceanu.

Călin Popescu Tăriceanu, fanul Scuderiei Ferrari

Charles Leclerc și Ferrari au avut o cursă cu ghinion

Marele Premiu al Bahrainului a avut o desfășurare tumultoasă. Pilotul celor de la Ferarri – Charles Leclerc – a plecat slab din pole-position, apoi a pierdut două poziții. Totuși, pilotul a revenit și a condus până aproape de final. Abia atunci a fost ”trădat” de motorul bolidului Ferrari. În consecință, Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat cursa spectaculoasă din Bahrain. Valtteri Bottas a profitat, la rândul său, preluând locul doi al clasamentului, iar Charles  Leclerc a terminat pe locul trei, cu ajutorul Safety Car-ului.

Charles Leclerc și Ferrari au avut parte de o cursă cu ghinion. Asta în pofida faptului că au dominat la toate capitolele: antrenamente, calificări, cel mai rapid tur, cursă. Cu câteva tururi înainte de final, ”căluțul cabrat” al monegascului a rămas fără putere. Lewis Hamilton a preluat conducerea și Bottas, în trei tururi, a recuperat ecartul de peste 20 de secunde, depăindu-l pe Leclerc fără niciun stres. Iar cele două ”săgeți argintii” au câștigat la pas.

„A fost o cursă cu adevărat foarte dificilă azi. Charles a făcut o treabă atât de bună, trebuie să fie devastator pentru el. Lupta cu Vettel a fost distractivă pentru mine”, a spus Hamilton, la finalul cursei.

Cravata lui Călin Popescu Tăriceanu spune totul despre pasiunea acestuia

”Din păcate, nu a fost ziua noastră”

„Se întâmplă. Din păcate, nu a fost ziua noastră. Bineînțeles că sunt extrem de dezamăgit. Felicitări lui Lewis și lui Valtteri”, a fost reacția lui Leclerc.

Totuși, Charles Leclerc poate spune că a avut și noroc în Bahrain. Altfel, n-ar fi prins cea de-a treia treaptă a podiumului. L-ar fi depășit și Verstappen și, probabil, și Vettel. Cu șase tururi înainte de final, cele două monoposturi Renault s-au acroșat și au abandonat, iar Safety Car-ul a neutralizat cursa, toți piloții din pistă păstrându-și pozițiile, informează newsweek.ro.