Dețintoarea Champions League eliminată din competiție deși a câștigat la Paris: PSG și Chelsea merg în „careul de ași” »»

Publicat: 14/04/2021 | 00:47

Deținătoarea trofeului Champions League, Bayern Munchen, a părăsit comptiția deși s-a impus cu 1-0 la Paris în returul sfertului de finală în fața PSG-ului.

Victoria la limită obținută grație reușitei din minutul 40 semnată de Eric Maxim Choupo-Moting, nu le-a fost suficientă bavarezilor pentru a continua în competiție, în tur Mbappe & co impunându-se cu scorul de 3-2, calificându-se cu scorul general 3-3 grație celor trei reușite de pe „Allianz”. În semifinale, Paris Saint-Germain o va înfrunta pe învingătoarea dintre Manchester City şi Borussia Dortmund, meci care se va relua de la scorul de 2-1 pentru „cetățeni”.

Alături de parizieni, în semifinalele Champions League merge și Chelsea. Cu toate că au cedat în retur cu scorul de 1-0 în fața lui FC Porto, lusitanii impunându-se printr-un gol marcat de Mehdi Taremi în minutul 90+4, londonezii s-au calificat grație victoriei din tur cu 2-0. În privința acestui duel vă reamintim că din cauza restricțiilor pandemice, atât turul cât și returul s-au disputat la Sevilla.

În semifinale, Chelsea va întâlni învingătoarea dintre Real și Liverpool, duelul reluându-se de la scorul de 3-1 pentru „galactici”.