Devis Mangia: „Am fost mult mai buni!”

Publicat: 02/09/2018 | 07:27
Devis Mangia, antrenorul principal al formației Universitatea Craiova a declarat la finalul meciului pe care elevii săi l-au câștigat la scor de neprezentare cu Dinamo București, 3-0, că echipa sa a fost mult mai bună decât cea a adversarilor.

„Sunt mulţumit, echipa a jucat bine, prima repriză echilibrată, cu ocazii mai multe pentru noi. Diferenţa a fost făcută în ultimul minut al primei reprize, dar în partea a doua am fost mult mai buni.  M-am gândit că e cea mai bună soluţie să îl bag pe Elvir Koljic în teren, să îi transmit încrederea mea. Nu am vrut să-i dau foarte multe informaţii în această zi şi jumătate, pentru a nu-l bulversa. Avem o echipă formată din jucători buni. Trebuie, clar, să creştem. Elvir a venit, Meza Colli sperăm să ajungă la un nivel foarte bun. Avem soluţii, Mihăilă, Baicu, Burlacu. Trebuie să muncim. Au venit jucători. Vedem dacă va mai veni altul, în afară de Elvir. La fel, a venit Pigliacelli, care cred că e cel mai bun portar din acest campionat”, a declarat Devis Mangia, antrenorul principal al formației Universitatea Craiova.

Golurile victoriei oltenilor au fost marcate de Koljic (min.45+2), Mitriţă (min. 70, 76).

Dinamo a avut două bare în acest meci, prin Daniel Popa (min.9) şi Georgios Katsikas (min.81).  În schimb oltenii au fost exacți la finalizare și au punctat de trei ori în poarta lui Penedo. Atacantul bosniac Koljic, transferat săptămâna aceasta, a debutat cu un gol dintr-un corner executat de Alexandru Cicâldău şi o pasă decisivă la ultimul gol. Mitriţă a reuşit ”dubla” şi este golgheterul la zi al campionatului, cu 7 goluri.

Pentru Craiova aceasta a fost prima victorie pe teren propriu în acest sezon. Cu cele trei puncte câștigate în jocul cu Dinamo, Universitatea a urcat pe podium în Liga I.