Deznodământ dramatic în semifinala dintre Barcelona și Atletico » Super Cupa Spaniei va merge la Madrid!

Publicat: 10/01/2020 | 09:14
MADRID, SPAIN - MAY 18: Atletico de Madrid supporters celebrate with their team a day after winning the Copa del Rey Final against Real Madrid on May 18, 2013 in Madrid, Spain. (Photo by Denis Doyle/Getty Images)

Barcelona a pierdut dramatic în cea de-a doua semifinală a Super Cupei Spaniei în fața formației Atletico Madrid. În duelul care a avut loc în Arabia Saudită, echipa lui Diego Simeone a întors incredibil rezultatul după ce n minutul 80 era condusă cu 2-1, câștigând duelul cu scorul de 3-2 și obținând astfel biletul pentru finala Super Cupei unde va lupta cu Real Madrid pentru trofeu.

Biletul Zilei » Pariem pe baschet și hochei pentru profit!

De notat ar fi că sistemul VAR a avut un rol decisiv în duelul dintre Barcelona și Atletico Madrid, câștigată de madrileni cu scorul de 3-2, „extratereștrilor” fiindu-le anulate două goluri.

Prima intervenție VAR a avut loc în minutul 60, reușita lui Leo Messi fiind anluată după ce starul Barcelonei a comis un henț la intrarea în careul de 16 metri, decizie luată de arbittru după consultarea VAR-ului.  A doua intervenție a VAR a avut loc în minutul 74, când Pique a reușit să înscrie. VAR a anulat golul după ce a decis că Vidal a fost prins în off-side. Golurile catalanilor în această semifinală au fost marcate de Messi și Griezmann, în timp ce pentru Atletico Madrid au punctat Koke, Morata și Correa.

Ediția 2019-2020 este prima din istoria Super Cupei Spaniei care se desfășoară după acest format, cu patru echipe. De asemenea, este pentru al doilea an consecutiv când competiția se dispută într-o altă țară, anul trecut finala disputându-se la Monaco și fiind câștigată de Barcelona într-un meci cu Sevilla, scor 2-1.

Finala acestei ediții a Super Cupei Spaniei dintre Real Madrid și Atletico Madrid va avea loc în Arabia Saudită duminică de la ora 20.00.