Diavolii termină anul în corzi!

Publicat: 31/12/2017 | 07:00

Partida a început prost pentru echipa lui Mourinho, Romelu Lukaku suferind în minutul 8 al partidei o accidentare groaznică. Atacantul naţionalei Belgiei a căzut pe gazon după un duel aerian cu fundaşul oaspeţilor Hoedt, iar medicii au fost obligaţi să intervină de urgenţă pe teren, jucătorul de 24 de ani fiind scos de pe teren după ce a fost stabilizat, la cinci minute de la accidentare cu masca de oxigen pe faţă, în locul său pe teren intrând Rashford.

Fără Lukaku, United a suferit mult în atac, „diavolii” nereuşind să puncteze în poarta lui McCharty şi să rămână astfel în plasa rivalilor de la City.

Semieşecul înregistrat contra „sfinţilor” i-au costat scump pe elevii lui Jose Mourinho, care după foarte mult timp au pierdut locul secund în clasament în favoarea celor de la Chelsea, londonezii câştigând un neverosimil 5-0 jocul din această rundă de pe teren propriu cu cei de la Stoke City.

Pentru formaţia lui Jose Mourinho, remiza cu Southampton a fost a treia consecutivă înregistrată în Premier League după precedentele încheiate cu 2-2 în compania celor de la Burnley şi Leicester.

Cu 44 de puncte, United a căzut pe locul 3 în Premier League, fiind depăşită de Chelsea care are cu un punct mai mult.