Dida, agresat de un suporter euforic

Publicat: 05/10/2007 | 00:00

ACCIDENT. Portarul Milanului a cazut ca secerat, dupa „contactul” cu fanul scotian Continuitate. Brazilianul este tinta preferata a fanilor violenti de pretutindeni Mihai Cruceru Incidentul a avut loc dupa golul de 2-1 inscris de Celtic, in minutul 90 al meciului contra lui AC Milan. Un fan al gazdelor, aflat, se pare, in stare de ebrietate, a intrat pe teren si l-a lovit cu palma pe portarul brazilian. Dida a reactionat imediat, a facut doi-trei pasi pentru a-l prinde, dar la un moment dat s-a prabusit si a parasit terenul pe targa, fiind inlocuit de rezerva Kalac. Clubul italian a anuntat ca nu va face vreo plangere impotriva scotienilor, dar oficialii UEFA au inceput o ancheta, in urma rapoartelor primite de la arbitru si observator. Daca forul european va decide ca Dida a simulat, acesta risca sa fie suspendat. Brazilianul a mai fost victima suporterilor, in 2005, in sfertul de finala al Ligii Campionilor cu Inter Milano. Portarul a fost lovit cu o torta aruncata de suporterii lui Inter, iar actuala echipa a lui Chivu a fost aspru pedepsita. Meci pierdut cu 0-3 la masa verde, patru partide cu portile inchise si amenda de 200.000 de euro.