Diego Forlan a eliminat-o pe Liverpool! Atletico Madrid – Fulham, in finala Europa League!

Publicat: 30/04/2010 | 00:00

In returul de pe Anfield, Liverpool a deschis scorul prin Aquilani in minutul 44, iar primele 90 de minute s-au incheiat cu cele doua echipe aflandu-se la egalitate la scorul general. In debutul prelungirilor, Benayoun a marcat pentru 2-0, in minutul 95, iar suporterii „cormoranilor” se gandeau deja la finala. Acelasi Diego Forlan a marcat insa in minutul 102 si a calificat-o pe Atletico in finala de pe 12 mai.

Liverpool: 25. Reina – 20. Mascherano (27. Degen ‘110), 23. Carragher, 5. Agger, 2. Johnson – 15. Benayoun (47. Pacheco ‘114), 4. Aquilani (31. El Zhar ’90), 21. Lucas, 19. Babel – 8. Gerrard, 18. Kuyt. Antrenor: Rafael Benitez.

Atletico Madrid: 43. De Gea – 2. Valera, 18. Dominguez, 21. Perea, 3. Antonio Lopez – 19. Reyes, 12. Paulo Assuncao (9. Jurado ’99), 8. Raul Garcia, 20. Simao – 10. Aguero (14. Salvio ‘120), 7. Forlan (6. Camacho ‘117). Antrenor: Quique Sanchez Flores

Meciul a fost condus de o brigada norvegiana, condusa la centru de Terje Hauge. Acesta a fost ajutat la cele doua linii de Kim Thomas Haglund si de Frank Andas, in timp ce arbitru de rezerva a fost Svein Oddvar Moen. Asistenti suplimentari au fost Espen Berntsen si Tom Harald Hagen.

Fulham s-a calificat in finala Ligii Europa, dupa ce a invins pe teren propriu, scor 2-1, formatia germana Hamburger SV. In tur scorul a fost 0-0.

Golurile gazdelor au fost marcate de Davies ’69 si Gera ’76, in timp ce pentru oaspeti a inscris Petric ’22.

Fulham: 1. Schwarzer – 4. Pantsil (10. Nevland ’75), 5. Hangeland, 18. Hughes, 3. Konchesky – 16. Duff, 20. Etuhu, 13. Murphy, 29. Davies – 11. Gera – 25. Zamora (23. Dempsey ’58), Antrenor: Roy Hodgson.

Hamburger SV: 1. Rost – 20. Demel, 17. J. Boateng, 5. Mathijsen, 6. Aogo – 13. Tesche (25. Rincon ’56, 9. Guerrero ’79), 14. Jarolim (3. Rozenhal ’90+1), 8. Ze Roberto, 21. Pitroipa – 10. Petric, 22. Van Nistelrooy. Antrenor: Ricardo Moniz.

Au arbitrat: Cuneyt Cakir (central) – Bahattin Duran, Tarik Ongun (asistenti) – Husein Gocek, Bulent Yildirim(asistenti suplimentari) – Halis Ozkahia (rezerva) – toti din Turcia.