Diego Simeone a devenit cel mai galonat antrenor din istoria lui Atletico Madrid!

Publicat: 16/08/2018 | 07:00
Supercupa Europei a revenit celor de la Atletico Madrid, iar tehnicianul Diego Simeone a devenit mai titat antrenor din istoria clubului.

În vârstă de 48 de ani, antrenorul argentinian l-a depăşit pe legendarul tehnician Luis Aragones.

Cu şapte trofee câştigate pe banca tehnică a formației Altetico Madrid, Dieogo Simeone, care și-a condus echipa din tribune la Tallin, fiind suspendat, a devenit cel mai galonat tehnician din istoria echipei Atletico Madrid, niciun alt antrenor nu a mai reuşit să câştige în istoria clubului şapte trofee.

Atletico Madrid a mai câştigat trofeul în 2010 şi 2012, de fiecare dată în calitate de deţinătoare a Europa League, la fel cum s-a întâmplat și acum. Real Madrid câştigase ultimele două ediţii ale Supercupei Europei.

În altă ordine de idei, Diego Costa, atacantul formației Atletico Madrid, a fost desemnat jucătorul meciului la Supercupa Europei, câştigat de echipa sa în faţa rivalilor de moarte de la Real Madrid, scor 4-2, după prelungiri.

Atacantul a deschis scorul în minutul 1 profitând de lipsa de reacție a lui Ramos şi Varane, și învingânu-l astfel pe Navas cu un şut dintr-un  unghi ce părea a fi imposibil, iar în minutul 80 a reușit să restabilească din nou egalitatea și  să trimită meciul în prelungiri după ce Benzema (min.27) și Ramos (min.63) reușiseră să întoarcă scorul.

Diego Costa a evoluat în Supercupa Europei până în minutul 109, când scorul arăta deja 4-2 pentru Atletico grație celor două goluri marcate în prima repriză a prelungirilor de Saul (min.99) și Koke (min.104).

Noul sezon competițion al din La Liga va debuta vineri, lupta între Altetico, Real și Barcelona pentru titlul de campioană anunțându-se mai interesantă ca oriccând!