Din ring, pe traseul de curse! Cătălin Moroșanu, copilot la Craiova la Super Rally

Publicat: 17/09/2019 | 13:04

Weekendul ce tocmai s-a încheiat a fost unul inedit pentru Cătălin Moroșanu, care a avut parte de o experiență cu mulți cai putere. Cunoscutul luptător a dorit să-i fie alături lui Mihai Leu la etapa Super Rally din Bănie (13-14 octombrie) și a ajuns copilot alături de Emil Ghinea.

Bună seara din Craiova. Sunt alături de Mihai Leu, organizatorul acestui frumos eveniment de Super Rally”, a scris Moroșanu pe conturile sale înainte să urce în mașina de curse, un Renault Clio V 6, condus de pilotul din Mangalia Emil Ghinea.

Etapa de la Craiova, cea de-a treia din cadrul campionatului național Super Rally de anul acesta, a adus la start și nume cunoscute de piloți, printre care și Dani Oțil, Titi Aur, Lucian Răduț, dar și Costel Cășuneanu, cel care a și câștigat această etapă. Costel Cășuneanu a pornit manșele finale ale etapei a treia a competiției din postura de câștigător al calificărilor. Pe o Skoda Fabia R5, Cășuneanu, lider în clasamentul general, a reușit să încheie în 03:24,090. Acesta a fost urmat de Dani Oțil și Titi Aur, după o luptă intensă pentru podium, ce s-a dat până în ultima manșă din cadrul finalelor.

37 de piloţi s-au întrecut în evenimentul organizat în zona pasajului Universitate din Craiova în acest week-end. Campionatul Național Super Rally este organizat de Mihai Leu și AMC Racing.

Competiția se află la al doilea sezon, iar anul acesta startul a fost dat de orașul Mangalia, urmat de Târgu Mureș și Craiova. Cea de-a patra etapă și totodată finala se va desfășura la București (25-26 octombrie).