Dinamo câștigă cu Gaz Metan și reintră în cursa pentru play-off!

Publicat: 28/01/2021 | 08:40

Dinamo  București s-a impus cu scorul de 2-1 (2-1) în duelul cu Gaz Metan Mediaș, susținut pe teren propriu în cadrul rundei a 19-a a Ligii 1.

Ardelenii au început mai bine meciul și au deschis scorul prin portughezul Ricardo Valente (min.7). Dinamo nu a acuzat șocul și a reușit să revină în meci grație reușitei din minutul 32 semnată de Magaye Gueye, senegalezul punctând după o minge recentrată de Adam Nemec. „Câinii” au reușit să întoarcă rezultatul până la pauză prin golul marcat de Ante Puljic (min.43), fază la care ardelenii au cerut fault la Răzvan Pleşca.

„Alb-roșii” au reușit să-și păstreze avantajul până la finalul partidei, bifând astfel prima victorie după eșecurile cu Chindia de pe teren propriu, scor 1-0, și cel de la Botoșani contra echipei pregătite de Marius Croitoru, scor 4-0. În urma acestui rezultat, Dinamo se află pe locul 11 cu 22 de puncte, la cinci lungimi de play-off. De partea cealaltă, Gaz Metan, care venea după patru meciuri consecutive fără înfrângere (n.r. trei victorii şi un egal), se află pe locul 10 cu 23 de puncte, la patru puncte de Chindia, târgoviștenii fiind pe locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off.

Astăzi în Liga 1 sunt programate ultimele două partide ale rundei a 19-a. De la ora 17:00, la Mediaș, FC Hermannstadt se va duela cu Chindia, urmând ca de la ora 20:00, în Gruia, CFR Cluj să se confrunte cu Astra Giurgiu.