Dinamo se califică cu emoţii în sferturile Cupei României!

Publicat: 30/11/2017 | 07:00

La finalul timpului regulamentar, scorul pe tabelă a fost 1-1, rezultat stabilit încă din minutul 34 prin golurile marcate de Corbu (min.14) respectiv Goga (min.34). Cum până la finalul celor 90 deminute tabela de marcaj a rămas neschimbată, acelaşi lucru întâmplându-se şi în cele două reprize de prelungiri, s-a trecut la executarea loviturilor de la 11 metri. Pentru Dinamo au marcat de la punctul cu var Filip, Rivaldinho şi Salomao în timp ce Anton a ratat iar pentru „U” Cluj, singurul care a marcat de la 11 metri a fost Ursu, coechipierii acestuia, Goga, Florescu şi Chiş ratând ţinta. Astfel, cu scorul generl de 4-2, „câinii” s-au calificat în sferturile de finală, unde au mai acces CSM Poli Iaşi, CSU Craiova, FC Botoşani şi Gaz Metan Mediaş.

Astăzi vor avea loc ultimele trei partide din faza optimilor de finală ale Cupei României.

În caz de egalitate după 90 de minute de joc în jocurile din optimi, se dispută prelungiri şi, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare.

Toate meciurile din optimi vor fi transmise în direct de Digi Sport şi Telekom, iar meciul ACS Poli Timişoara- FCSB va fi transmis în direct şi de posturile Pro X şi Pro TV.

Următoarea fază a Cupei României, cea a sferturilor de finală, va avea loc pe 28 februarie 2018. Meciurile din sferturi se vor juca într-o singură manşă. Semifinalele ediţiei 2017-2018 a Cupei României vor avea loc pe 18 aprilie (n.r. turul) şi 9 mai (n.r. returul) iar finala se va disputa pe 27 mai 2018.