Dinamo se impune în fața marii rivale Steaua și câștigă al treilea titlu consecutiv la handbal masculin!

Publicat: 01/06/2018 | 09:21
Formația Dinamo București a câștigat pentru a treia oară consecutiv titlul de campioană la handbal masculin. Performnața a fost posibilă după victoria din meciul decisiv al finalei cu Steaua, scor 22-19.

După primele două partide din aceaastă finală scorul era egal, 1-1, „câinii” câștigând primul meci în Sala Sporturilor din Chiajna la penalty-uri, iar „roș-albaștrii” luându-și revanșa după victoria din Șoseaua Ștefan cel Mare.

Meciul decisiv de la Chiajana pentru titlul de campioană din acest an a fost unul interzis caridacilor, meciul fiind unul incendiar, cu răsturnări spectaculoase de scor.

La pauză, „roș-albaștrii” au intrat cu avantaj de trei goluri, 13-10 și se părea că vor reuși să se impună și să oprească hegemonia „cținilor” în campionat, Dinamo fiind câștigătoarea edițiilor 2016 și 2017 a Ligii Naționale la handball masculine. Diferența de trei goluri pentru Steaua s-a menținut și în repriza a doua, însă de la 16-13, „câinii” au revenit spectaculos în meci, și au preluat conducerea după ce au marcat de patru ori consecutive fără să primească gol.

În minutul 55 s-a consemnat ultima dată egalitatea 19-19, după care Gaiducenko, Mocanu și Mironescu au marcat aducând cel de-al treilea titlu consecutive al „alb-roșilor”.

Eroul lui Dinamo în această finală a fost de departe portarul Saeid Heidarirad, iranianul făcând meciul vieții.

„Echipa a luptat incredibil, nu am vrut să cedăm nici un moment. Sunt foarte fericit acum! La pauză am zis să nu cedăm, să jucăm, să luptăm. Știam că putem întoarce și că putem să revenim. Am avut încredere în echipa mea. Nu-mi pot imagina, toată lumea a luptat, noi a trebuit să jucăm și împotriva fanilor Stelei, dar acum suntem campioni. Nu puteam fi erou de unul singur! Toate echipa, apărarea din față, fanii noștri, antrenorul, cei care au crezut în noi, cu toții au contribuit la acest titlu. Dinamo e campioană, suntem cei mai buni!”, a declarat iranianul din poarta lui Dinamo.