Dinamo, un singur obiectiv: Cupa României!

Publicat: 29/11/2017 | 18:24

Universitatea Cluj este pe primul loc în liga a treia, având o singură înfrângere au de la începutul acestei stagiuni, cea cu Unirea Tăşnad. În 16-imile Cupei României, Clujul a trecut cu scorul de 2-1 de Ştiinţa Miroslava, formaţie din eşalonul secund. Giurgiu şi Lemac au înscris atunci pentru studenţi.

Dinamo s-a calificat în optimile ediţiei din acest an a Cupei României  după un 1-0 împotriva celor de la Aerostar Bacău într-un meci precedat de un scandal imens în inteeriorul grupării alb-roşie.

În caz de egalitate după 90 de minute de joc în jocurile din optimi, se dispută prelungiri şi, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare.

Marea favorită la câştigarea trofeului este FCSB. Roş-albaştrii vor evolua în optimi joi pe „Dan Păltinişanu” în faţa formaţiei ACS Poli Timişoara.  Toate meciurile din optimi vor fi transmise în direct de Digi Sport şi Telekom, ar meciurile „U” Cluj- Dinamo şi ACS Poli Timişoara- FCSBvor fi transmise în direct şi de posturile Pro X şi Pro TV.

Următoarea fază a Cupei României, cea a sferturilor de finală, va avea loc pe 28 februarie 2018. Meciurile din sferturi se vor juca într-o singură manşă. Semifinalele ediţiei 2017-2018 a Cupei României vor avea loc pe 18 aprilie (n.r. turul) şi 9 mai (n.r. returul) iar finala se va disputa pe 27 mai 2018.