Discuția fabuloasă dintre Mirel Rădoi și Jose Mourinho. Cum l-a fascinat antrenorul lui AS Roma

Publicat: 19/05/2023 | 11:57
Mirel Rădoi a fost impresionat de dicuția avută cu Jose Mourinho / Sursă Foto: Colaj foto Instagram

Mirel Rădoi (42 de ani) a fost unul dintre cei mai importanți jucători de la Steaua, echipă pentru care a jucat timp de opt ani. Evoluțiile excelente l-au adus în atenția celor de la Inter Milano, care era antrenată atunci de celebrul Jose Mourinho (60 de ani). Rădoi a dezvăluit recent discuția pe care a avut-o cu antrenorul portughez în perioada în care era monitorizat de clubul milanez. Fostul selecționer al României a rămas profund impresionat de această experiență.

Mirel Rădoi a fost unul dintre jucătorii emblematici ai Stelei. El a evoluat la formația roș-albastră în perioada 2000 – 2008, contribuind decisiv la succesele echipei. Totodată, Rădoi a fost un jucător important și în naționala României, pentru care a bifat 68 de meciuri și a marcat două goluri. Evoluțiile excelente l-au adus pe Rădoi în atenția mai multor cluburi puternice din străinătate, printre care și Inter Milano.

(VEZI ȘI: Incidente incredibile în vestiarul lui Dinamo. Doi fotbaliști s-au luat la bătaie și au fost cu greu despărțiți)

Mirel Rădoi, impresionat de discuția cu Jose Mourinho. „Nu degeaba i se spune „The Special One”

În ciuda faptului că Inter Milano a fost foarte interesată de Mirel Rădoi, transferul său la formația italiană nu s-a realizat. Pentru Rădoi a fost o mare dezamăgire, el dorindu-și enorm să joace la o echipă de calibrul lui Inter.

La acea vreme Inter Milano era antrenată de Jose Mourinho. Astfel, Mirel Rădoi a purtat o discuție cu celebrul antrenor portughez, care dorea să-l aducă la Milano. Fostul selecționer al României a fost profund impresionat de această discuție, care a durat o oră și jumătate, portughezul reușind să afle lucruri despre el cu o naturalețe fabuloasă.

„Cred că vreo o oră și jumătate. Îți dai seama. În momentul în care vorbeam de fotbal, imediat intervenea o întrebare de familie, imediat intervenea iar ceva despre fotbal, apoi intervenea iar…Exact. După aceea, punea o întrebare despre alimentație, despre recuperare, despre cum văd eu fotbalul într-un sistem, în alt sistem, în poziție de număr 6, în poziție de fundaș central. A fost o discuție fabuloasă! Nu degeaba i se spune „The Special One”. Afla lucruri de la tine aproape fără să-ți dai seama. Abia după ce terminai discuția, îți dădeai seama că ai spus mai mult decât ai fi vrut.”, a declarat Mirel Rădoi pentru Gsp.ro.

Mirel Rădoi a fost demis de la Al-Tai. Aventura românului în Arabia Saudită a durat doar 4 luni

În etapa 27 a primei ligi din Araba Saudită, Al-Tai a primit vizita celor de la Al-Nassr. Echipa lui Mirel Rădoi a gestionat excelent prima repriză, care s-a încheiat la egalitate, scor 0-0. În repriza secundă însă, oaspeții au dominat categoric jocul. Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 48 din penalty. Soarta partidei a fot decisă de golul lui Talisca, din minutul 80. Al-Tai a pierdut astfel fără drept de apel, scor 0-2. În urma acestui eșec, echipa lui Mirel Rădoi a rămas pe locul 7, având 34 de puncte.

Al-Tai pierduse dramatic și etapa trecută, în fața celor de la Al-Batin. Echipa lui Rădoi a condus cu scorul de 3-0, însă a primit, ulterior, nu mai puțin de 4 goluri, pierzând astfel cu 3-4. După acest eșec, Rădoi și-a acuzat public jucătorii pentru lipsa de concentrare.

„Am fost proști, am crezut că meciul durează 35 de minute. Am avut mentalitate de echipă mică”, a spus Rădoi după înfrângerea cu Al-Batin.

Tensiunea dintre Mirel Rădoi și jucătorii săi s-a observat și în timpul meciului cu Al-Nassr. În minutul 78, antrenorul român l-a înlocuit pe Amir Sayoud, starul lui Al-Tai. Reacția acestuia față de decizia lui Rădoi a fost extrem de virulentă. Foarte nervos, jucătorul a aruncat toate obiectivele care i-au ieșit în cale, înainte de a se așeza pe banca de rezerve.

Pe fondul tensiunii existente în vestiar, înfrângerea cu Al-Nassr a fost picătura care a umplut paharul pentru șefii lui Al-Tai. Aceștia au anunțat pe contul oficial de Twitter al clubului că l-au demis pe Mirel Rădoi. În plus, Pareto, fostul secund al lui Rădoi, a fost numit ca antrenor interimar al echipei.

În cele patru luni petrecute pe banca celor de la Al-Tai, Mirel Rădoi a bifat 13 meciuri, dintre care 4 victorii, 4 egaluri și 5 înfrângeri. În această perioadă echipa lui Rădoi a marcat 30 de goluri și a primit 29. În plus, antrenorul român a avut o medie de 1,36 puncte câștigate pe meci.

(NU RATA: Familia lui Denis Alibec rupe tăcerea după ce fotbalistul a început să fie amenințat de fani. „Mesajele sunt oribile”. Ce spune mama atacantului)